Kestab nüüdismuusika uudisteoste esitamine LHV Au-tasule 2018!

Pildil Kristiina Poska, foto Jürgen Keiper

Kestab nominentide esitamine LHV Au-tasule 2018, mis tunnustab möödunud aasta nüüdismuusika uudisteoseid

Erakapitalist tuleva rahastuse toel on ühel Eesti nüüdismuusika heliloojal võimalik pälvida 5000 eurone stipendium ning saada eksklusiivne heliloomingu tellimus Eesti vanimale muusikafestivalile Eesti Muusika Päevad (EMP).
2016. aastal alustasid LHV ja Eesti Muusika Päevad (EMP) LHV Au-tasu preemia välja andmist. Auhinnaks on 5000 eurone stipendium ja eksklusiivne heliloomingutellimus EMPile.

Tingimuseks on, et tegemist peab olema Eesti heliloojaga, kes on kandideerimisele eelneval aastal kirjutanud maailma esiettekandena esitatud teose. Preemiafondi on pannud välja LHV. LHV ja Eesti Muusika Päevade korraldaja Eesti Heliloojate Liit (EHL) soovivad selle autasuga ühiselt tunnustada ja esile tõsta uut Eesti heliloomingut. Eesti muusika ja siinsed heliloojad väärivad tunnustamist ning erakordsed saavutused järjepidevat esile tõstmist. Ühelt poolt saab preemia laureaadi osaks au ja kuulsus eesti muusikakogukonna poolt ja teisalt tasu uudisloomingu kuulajateni toomise eest.

„Tegemist on väärt algatusega väärtustamaks eesti tipptasemel uut süvamuusikat. See on andnud äärmiselt vajaliku impulsi, et luua eesti heliloomingule laiemat kõlapinda ka Eesti-siseselt, kuna rahvusvaheliselt on eesti uus muusika oma kvaliteedi poolest juba üldtuntud,” märkis EHLi juhatuse esimees Märt Matis Lill.

Lille sõnul ei juhtu just tihti seda, et erakapital toetab süvamuusikat – seda enam on LHVga koos loodud initsiatiiv märkimist ja tunnustamist väärt. Eesti Muusika Päevade produtsendi Eerika Margi hinnangul kirjutavad Eesti heliloojad põnevaid uudisteoseid: „LHV Au-tasu aitab väärtustada uut Eesti heliloomingut. Ja Eesti Muusika Päevad on sellise konkursi korraldamiseks äärmiselt sobilik, tegemist on Eesti vanima muusikafestivaliga, muusikasündmust külastavad Eesti parimad muusikavirtuoosid ja heliloojad ning publikuks on heatahtlikud muusikasõbrad.”

LHV turundusjuhi Margit Kotkase sõnul on uue heliloomingu Au-tasu väga hästi vastu võetud ning nüüdismuusika suurem tunnustamine on vajalik. „Muusikavaldkond on Eestis väga elav ja nüüdismuusika üks selle valdkonna piire nihutav osa. Meie jaoks on põnev olla osaline sellistes tegemistes, mis Eesti elu ja kultuuri rikastavad,“ rääkis Kotkas.
2018. aastal välja antavale LHV Au-tasule saavad kandideerida eesti heliloojate kirjutatud teosed, mille maailmaesiettekanne oli 2017. aastal. Konkursile saavad esitada kandidaate nii üksikisikud, muusikakollektiivid kui ka muusikaorganisatsioonid.

LHV Au-tasu pälvis 2017 Toivo Tulev teose “Black Mirror” eest. Toivo Tulev on Eesti helilooja, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kompositsiooni ja orkestratsiooni professor ning kompositsiooniosakonna juhataja.
Žürii hinnangul oli Toivo Tulevi „Black Mirror“ väljapaistev loominguline saavutus, milles peen rafineeritus ühendati toore jõulisusega.

Heliloojate Liidu esimehe Märt-Matis Lille sõnul ei ole LHV uue heliloomingu Au-tasu vaid noortele heliloojatele mõeldud preemia – uudisteosel pole sugu ega vanust.

LHV Au-tasu kandidaate saab edastada kuni 16. märtsini 2018. a Eesti Heliloojate Liidule
täites ära LHV Au-tasu ankeet. Kui teil on küsimusi teoste esitamise kohta, võtke ühendust aadressil heliloojate.liit@gmail.com, märksõnaga “LHV Au-tasu”. Laureaat selgub 13. aprilli ERSO kontserdil “Püha magma”.

Vaata konkursi tingimusi siit.

Žüriisse kuuluvad Märt Matis Lill (EHL, žürii esimees), Helena Tulve (EMP, EHL), Timo Steiner (EMP, EHL), Evi Arujärv (Eesti Muusika Infokeskus), Tiia Teder (Klassikaraadio), Taavi Kerikmäe (EMTA nüüdismuusika- ja improvisatsioonikeskuse juht, interpreet, helilooja), Olari Elts (dirigent, NYYD Ensemble’i kunstiline juht ja dirigent), Kerri Kotta (Eesti Muusikateaduse Seltsi esimees).

LHV uue heliloomingu Au-tasu partnerid on Eesti Heliloojate Liit, Eesti Muusikafond, Eesti Muusika Infokeskus, Klassikaraadio.