2022. aasta festivalil tõstatame küsimused: “Miks me midagi teeme?”, “Miks me nii teeme?”, “Kas ja kuidas saaks/võiks teisiti?”, “Ja miks me üldse tahame/ei taha teisiti teha?”.
Küsime olulisi “Miks?” küsimusi ja anname heliloojatele võimaluse väljendada ennast väga isiklikult või radikaalselt.
Oma sõnade kohaselt võttis Eino Tamberg kord kätte ja otsustas kirjutada täitsa teistmoodi kui ta seni oli teinud. Hiljem avastas, et peale selle teisititegemise tunde värskes loodus liiga palju asju teisiti ikka ei olnud. Aga see tung, see tahe – olla, teha “teisiti”. Enda piiridest välja rabeleda, välja rullida, välja hõljuda. Kust see? Kas see on hirm enda üheülpsuse ees? Hirm igavuse ees? Kaitsetuse ees elu poolt või ka vastu? Ühesõnaga – isekus. Või kui kenamalt mõelda – isetumalt. Soov saada ilma tundma teistest nurkadest, teise vaatega. Teisi endasse unustades. Või kui ahastavamalt mõelda – kuhu meid on viinud see “mitte-teisiti”, see “ise”? Maa ägab inimese iseka nutikuse all. Planeet on ülesoe. Nii enam ei saa. On tarvis teisiti.
Festival toimub 16. ja 17. aprillil Tartus ning jätkub programmiga 18. aprillist 24. aprillini Tallinnas ja Laulasmaal.
Festivalil astuvad üles Eesti Riiklik Sümfooniaorkester (dir. Kaspar Mänd), Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Bright Future Ensemble, Eesti Elektroonilise Muusika Seltsi Ansambel, Tallinna Kammerorkester, Momir Novakovic (akordion) koos Mari Polliga (viiul), Tartu Ülikooli sümfooniaorkester (dir. Taavi Kull), Trio’95, Irina Zahharenkova, Ulla Krigul koos Virgo Veldiga.