Lepo Sumera nimelise heliloomingu preemia 2022 laureaat on Tatjana Kozlova-Johannes

Foto: Taavi Kull

20. juulil anti Järvi Akadeemia lõppkontserdil helilooja Tatjana Kozlova-Johannesele üle Eesti Autorite Ühingu ja Eesti Heliloojate Liidu algatatud Lepo Sumera nimeline heliloomingu preemia.

Lepo Sumera nimeline heliloomingu preemia väärtustab autoristiili selget arengukaart, muusikalise mõtlemise mastaapsust ja kunstilist sügavust ühe helilooja loomingus. Preemia žüriisse kuulusid helilooja Märt-Matis Lill, muusikateadlane Kerri Kotta ning elektronmuusik ja helikunstnik Tammo Sumera.

Tatjana Kozlova-Johannes on kaasaegse eesti muusika üks keskseid kõlamoderniste, kelle teosed on rikastanud siinset muusikapilti olulisel määral. Tema muusikas moodustavad loomuliku sümbioosi haprus ja jõulisus, mille segunemine vormib tema teostest oma aja kõnekad tunnistajad. Heliloojal on oskus vaadelda inimolemist ühtaegu distantseeritult ja empaatiliselt, põrkumata tagasi selle valusatest ja traagilistest õppetundidest. Seda tehes säilitab Kozlova aga alati poeetilisuse, mis on kaugel nii ilutsemisest kui ka macho’likust jõhkrusest. Selles mõttes erineb helilooja paljudest teistest 1990ndatel esile kerkinud loojatest, kes suutmatusest olemisele ausalt otsa vaadata varjasid oma traumad väliselt karmi kesta taha. Kozlova kui maag midagi sellist enam ei vaja.

„Tatjana Kozlova-Johannes looming hõlmab väga erinevaid žanre, erilisel kohal selles on eksperimentaalsed lavateosed, mis põimivad tavaliselt muusikaga koreograafiat ja teksti. Tähelepanuväärne on ka helilooja töö laste ja noortega ning nende kaasamine oma loomeprojektidesse – see on midagi, mis on kaasaegses heliloomingus paraku üsna erandlik,” kommenteerib Märt-Matis Lill žürii otsust.

Tatjana Kozlova-Johannes kasvas üles siin- ja sealpool piiri Narvas ja Ivangorodis, rännates pidevalt kahe riigi vahel. 1995 otsustas ta Eesti kasuks ja asus õppima Tallinnas Georg Otsa nimelises muusikakoolis muusikateooriat ja kompositsiooni (juhendajaks Toivo Tulev). 1999 jätkas ta kompositsiooniõpinguid Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias algul Jaan Räätsa ning seejärel Helena Tulve juures, kelle juhendamisel lõpetas hiljem ka EMTA magistrantuuri.

Kozlova-Johannes on täiendanud end mitmetel rahvusvahelistel suvekursustel.

Käesoleval ajal õpetab Kozlova-Johannes kompositsiooni Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis. Koostöös Helena Tulvega on Kozlova-Johannes viib ta aeg-ajalt läbi nn „heliobjektide” meistriklasse, mis on suunatud kuulamisvõime taastamisele ja arendamisele.

Tema teoseid on esitanud mitmed mainekad kollektiivid nii Eestis kui mujal (sh ansambel U:, Resonabilis, ERSO, ICTUS, Klangforum Wien, Ensemble Phoenix Basel, Neue Vocalsolisten Stuttgart jpt).

Tatjana Kozlova-Johannes on saanud mitmeid auhindu nii Eestis kui ka välismaal. Muuhulgas festivali Eesti Muusika Päevad preemiad 2004, 2005, 2009 ja 2011. Rahvusvahelisel Heliloojate Rostrumil põhikategoorias kümne parima teose hulka on valitud „Disintegration Chain” (2011, Viin) ja „Tule süütamine” (2018, Budapest). 2015. aastal pälvis ta Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia.

Lepo Sumera nimelise heliloomingu preemia kandidaate esitasid žürii liikmed. Laureaat selgus žürii arutelus. Varasemad laureaadid on olnud Tõnu Kõrvits, Helena Tulve, Toivo Tulev, Jüri Reinvere, Galina Grigorjeva, Ülo Krigul. Preemiat antakse üle 2016. aastast.

Auhinnaga kaasneb rahaline preemia 4500 eurot, mille on välja pannud Eesti Autorite Ühing ning Eesti Heliloojate Liit.