Elis Hallik

Foto: Krõõt Tarkmeel

Helilooja, EHL liige 2013. aastast
Sündinud 22.04.1986

Elis Hallik (s 1986) on eesti helilooja, kes on end viimase kümnendi jooksul sihikindlalt kinnistanud noorema põlvkonna omapärasemate komponistide hulka. Ühtaegu tugev ja habras, justkui paigal seisev, aga siiski liikumises ja lakkamatult teisenev, loodusest inspireeritud, kuid samal ajal kaasaegse inimese, keskkonna ja tehnoloogia teemade üle mõtisklev – need märksõnad tikuvad Elise muusikat kuulates esimesena meelde. Sageli märkab, et tema muusika küll muutub lakkamatult, kuid muutused on pigem mikroskoopilised, haarates kuulaja kaasa nagu lõputusse helide ookeani või kosmilisse universumisse.

Elis Halliku muusikat on algusest peale märgatud tema kodumaast Eestist kaugemal. 2014. aastal pälvis Elis ISA rahvusvahelisel heliloojate suveakadeemial peapreemia lühikese vaimuka, ebatraditsioonilisi mänguvõtteid ekspluateeriva pala “Impacts” eest ning sai ühtlasi tellimuse kirjutada kammerteos 2016. aasta Viini muusikaülikooli rahvusvahelise suveakadeemia festivalile. Valminud “To Become a Tree” (ansamblile Ensemble Fractales) esindas 2017. aastal Eestit rahvusvahelisel heliloojate rostrumil Palermos ning valiti seal kümne soovitatud teose hulka. See teos sisaldab endas ka kõiki ülal nimetatud Elise muusikale iseloomulikke jooni – poeetilisust, looduslikkust/loomulikkust, kujuteldavat kasvamist/muutumist/arenemist lakkamatult aeglaselt teisenevas kõlaruumis, samuti keskendumist, hetkes olemist, kontsentratsioonipingutust.

Elis on kirjutanud viimastel aastatel järjest ka mõjuvõimsaid orkestrioopusi. Üks omapäraseid teoseid on seoses Beethoveni 250. sünniaastapäevaga valminud “Firehearted”, kus helilooja lähtus Beethoveni “Leonore” avamängust, mille materjali oma helidega põimides on sündinud põnev helitöö, mis äratab meie nüüdses äraspidises maailmas mitmesuguseid mõtteid, konnotatsioone, tõlgendusvõimalusi. “”Fluchtpunkt” valiti välja kümne teose hulgas IRCAM ManiFeste 2017 akadeemiale. Eesti Vabariigi 100. aastapäevaks (2018) valmis avamäng “Aegis”.

Elis on vastutustundlik looja – ta mõtleb nii interpreedile, kuulajale kui meie kaasaegsele (heli)keskkonnale, kus juba niigi palju müra ja muidugi ka sajandite jooksul loodud rohkesti head muusikat. “Ma kirjutan tegelikult väga aeglaselt ning kõik otsused, mis ma sealjuures teen, on mingis mõttes seotud tohutute heitlustega. [—] Ma ei taha teha midagi lihtsalt tegemise pärast, sest väga head muusikat on juba palju. Teen vaid sellepärast, et ma ei saa seda tegemata jätta. Pean leidma fundamentaalselt põhjendatud idee, mille puhul tunnen, et see on vajalik nii minule kui ka kuulajale.”

*

Elis Hallik on lõpetanud 2015. aastal kompositsiooni erialal Eesti muusika- ja teatriakadeemia magistrantuuri (juhendajad Helena Tulve, Toivo Tulev). 2012–2013 õppis ta kompositsiooni Lyoni konservatooriumis Michele Tadini ja Robert Pascali juhendamisel. Ta on täiendanud end ka meistrikursustel. Elis Halliku teoseid on esitanud nt Ensemble Fractales, ensemble mosaik, Prantsuse Raadio filharmooniaorkester, ERSO, Sinfonietta Rīga, Tallinna Kammerorkester, ansambel U:, Tallinna Uue Muusika Ansambel, Marcus Weiss jt.

(Virge Joamets)

Täiendavat infot leiab:
elishallik.com
Soundcloud
Eesti Muusika Infokeskus