Pianist, helilooja, arranžeerija, EHL liige 2013. aastastSündinud 27.08.1978
Kristjan Randalu kuulub oma põlvkonna silmapaistvaimate pianistide hulka nii improvisatsioonilise džässi kui ka klassikalise muusika vallas. Džässilegend Herbie Hancock on teda nimetanud hiilgavaks pianistiks. ECM-i artist Randalu on esinenud maailma suurimatel džässfestivalidel ja kuulsaimate kontserdisaalide lavadel, esitades oma ainulaadset loomingut nii sooloartistina kui ka kaasmuusikuna. Ühtlasi on ta tegev nüüdis- ja klassikalise muusika hinnatud interpreedina koos rahvusvaheliselt tunnustatud orkestrite ja dirigentidega.
Aastal 1978 Tallinnas pianistide perre sündinud Randalu kolis lapsena perega Saksamaale, kus alustas muusikaõpinguid Karlsruhes ja Kölnis ning lõpetas hiljem magistrikraadiga Stuttgarti Muusikaülikooli. Edasised muusikaõpingud Londoni Kuninglikus Muusikaakadeemias ja Manhattani Muusikakoolis viisid ta teiste seas kokku hinnatud õppejõudude John Taylori, Django Batesi ja Kenny Barroniga.
Randalu on esinenud mitmete tippmuusikutega ning teinud koostööd ka uudimängija Dhafer Youssefi, trummar Ari Hoenigi ja trompetist Nils-Petter Molværiga, samuti kitarristide Nguyên Lê ja Gilad Hekselmani ning bassist Christian McBride’iga. Aastal 2018 ilmunud album „Absence“ (koos kitarrist Ben Monderi ja trummar Markku Ounaskariga) tähistab tema debüüti maineka plaadifirma ECM artistina ja on pälvinud kriitikute suurt tunnustust. Ajakiri Jazzwise kiidab albumi „kirglikkust ja läbimõeldust“, ajakiri DownBeat aga ülistab Randalut kui „kindlat tugisammast“, kes on „ilmselgelt suuteline hingematvaks ja tehniliselt meisterlikuks esituseks“.
Randalu esineb sageli trummar Bodek Janke ja bassist Petros Klampanisega, hiljutisel plaadil „Mussorgsky Pictures Revisited“ (BMC Records) esitab aga koos saksofonilegendi David Liebmaniga töötlusi vene helilooja Modest Mussorgski programmilise muusika musterteosest „Pildid näituselt“. Virtuooslik teostus, mis toob selgelt välja Randalu sügavad seosed klassikalise muusikaga, leidis äramärkimist ka väljaande The New York City Jazz Record edetabelis „Best of 2020“.
Heliloojana nimetab Randalu oma mentorite seas Erkki-Sven Tüüri ja Tõnu Kõrvitsat, kellega teda ühendab tähelepanelik lähenemine vormile ja harmoonilisele struktuurile. Ka klassikalises muusikas on talle omane esituse täpsus ja väljendusrikkus, mis on viinud ta kokku nimekate dirigentidega, nende seas Kristjan Järvi ja Dennis Russell Davies, ning samuti hinnatud kollektiividega, nagu Londoni Sümfooniaorkester ja Tallinna Kammerorkester.
Randalu rikkalik looming hõlmab üle 40 albumi (sh Grammy nominatsioon) ja on pälvinud rohkeid auhindu, sh Aasta Jazzartist, Aasta Jazzhelilooja ja Eesti Vabariigi kultuuripreemia. Tema ainulaadne muusika areneb nii ulatuselt kui ka kvaliteedilt üha edasi ning leiab maailmas aina suuremat kõlapinda.
Olulisemad teosed ja loomingulised saavutused
Heliloojana on Randalu ennast täiendanud Tõnu Kõrvitsa, Jaan Räätsa, Daniel Schnyderi ja Erkki-Sven Tüüri juures.
Randalu koostööpartnerite hulka kuuluvad Eivind Aarset, Mark Guiliana, Ari Hoenig, Nguyên Lê, Dave Liebman, Marilyn Mazur, Ben Monder, Nils Petter Molvaer, Trygve Seim ja Dhafer Youssef.
Solistina on Randalu esinenud tunnustatud orkestritega nagu Londoni Sümfooniaorkester, Stuttgarti Kammerorkester, Uus Berliini Kammerorkester, Tallinna Kammerorkester ja ERSO. Dirigentidest on tema koostööpartneriteks olnud Dennis Russell Davies, Kristjan Järvi, Paavo Järvi, Juha Kangas, Eri Klas, Vince Mendoza ja Maria Schneider.
Randalu on esinenud mainekates saalides nagu New Yorgi Carnegie Hall, Berliini Konzerthaus, Londoni Barbican, Brüsseli Flagey ja Kölni Filharmoonia ning festivalidel nagu North Sea Jazz, Istanbul Jazz Festival, Oslo World Music Festival ja London Jazz Festival. Kontsertreisid on teda viinud USAsse, Kanadasse, Koreasse, Austraaliasse, Venemaale ja Iisraeli ning kõikjale Euroopas.
2014 – Eesti Kultuurkapitali Helikunsti sihtkapitali aastapreemia
2012 – Aasta Jazzialbumi tiitel Eesti Muusika Auhindadel
2011 – Elioni Jazziauhind Eestis
2007 – Baden-Württembergi jazzipreemia
Kristjan Randalu klaverimäng nii solisti kui ka ansamblimuusikuna kõlab enam kui 30 plaadil, mille hulka kuuluvad Grammy nominatsioon 2006. aastal.
Täiendavat infot leiab: