Mingo Rajandi “Ained ja lained” fagotile, elektroonikale ja valgusele saab maailmaesiettekande

Foto: Virge Viertek

Kollektiiv Eloa Culture Company esitleb Eesti helilooja-bassist Mingo Rajandi teose “Ained ja lained” maailmaesiettekannet fagotile, elektroonikale ja valgusele. Kontsert toimub Helsingi Saksa kirikus laupäeval, 23. novembril 2024.

„Selle teose idee hakkas idanema pandeemia sürreaalsetel aastatel. Samal ajal osalesin interdistsiplinaarses projektis, mis tegeles füüsika ja kosmose fenomenidega. Koos oma kunstilise meeskonnaga külastasime Tartu Ülikooli füüsikut ning mäletan, kui rabatud me sellest kohtumisest olime. Füüsik rääkis tohutu kirega kosmosest, mustadest aukudest, universumi paisumisest ja paljust muust. Kõik see tundus mulle sõna otseses mõttes nii hoomamatu, et püüdes neid kontseptsioone ette kujutada, tekkis tunne, et ma minestan. See tegi mind nii tühiseks ja ebaoluliseks, isegi rumalaks.

Füüsik kirjeldas universumit sõnade ja numbritega, kuid minu jaoks oli seda lihtsam mõista läbi muusika.
“Ained & Lained” on inspireeritud just sellest tundest – olla väike olend millegi tohutu ja täiesti ükskõikse keerises, mis ei hooli sinu kannatustest.

Mu muusika ei kirjelda kosmose tingimusi, vaid pigem minu enda mõtteid ja meeleolu, mis on justkui paisuv universum. Kui su silmad on kinni ja sa surud sõrmed tugevalt neile peale, hakkad nägema ruumi. See oli üks mu lemmikmänge lapsena. Olen püüdnud luua oma muusikaga just sellist atmosfääri – planeetide, tähtede ja kosmoseprügi tantsu, mis põrkub ja kokku satub, plahvatab, põleb ja külmub. Iga elemendi eesmärk on areneda, kasvada ja eksisteerida, ilma et see neelataks musta auku. See on koreograafia vältimatu vastu. Kuid kas musta auku langemine on lõpp või hoopis millegi uue algus – midagi, mida inimaju ei suuda ette kujutada?

Oli põnev mängida kosmose ideedega, ilma et peaksin neid täielikult mõistma. Teose loomise protsess oli minu jaoks samuti uus. Kirjutasin partituuri, kuid elektrooniline taust loodi minu partituuri põhjal koostöös kahe erakordse Eesti muusikuga – Sander Mölderi ja Ahto Abneriga. Meil oli lõputult lõbus luua oma väikest universumit,“ räägib Mingo Rajandi oma uudisteosest.

Kontserdi kavas veel kaks esiettekannet Anna Emmeluthilt ja Turkka Inkilält, kes on selleks puhuks edasi arendanud oma teose “Almanac”. Anna Emmeluthi teos “Lys, mareridt, lys” kujutab unenägu, milles magatakse algusest lõpuni.

Kontserdi programmi on kureerinud fagotimängija Antti Salovaara koos kaasesinejatega. Kontserdi valguskujunduse eest vastutab Valtteri Mustalahti.