2021. aastal Eestis avatud nüüdismuusika festival Baltic Music Days (BMD) toimub tänavu Euroopa kultuuripealinnas Kaunases (6.–19.11.2022). Sel aastal on võõrustajaks kohalik rahvusvaheline festival Iš arti, mis on Kaunase kultuurimaastiku lahutamatu osa aastast 2009. Festivali keskne teema on “UP-CLOSE” (Iš arti ing. tõlge), mis peegeldab Balti riikide kultuurilist lähedust ja muusikalisi nüansse.
Programmis on 9 kontserti: “Vibrations”, “Visions”, “Discoveries”, “Contemplations”, “Conversions”, “Hadal Zone”, “Spectrum”, “Shining” ja “Sensus”. Kavas on maailmaesiettekanded heliloojatelt Märt-Matis Lill (EE), Elis Hallik (EE), Ričardas Kabelis (LT), Marius Baranauskas (LT), Ramūnas Motiekaitis (LT), Matīss Čudars. (LV), Raivis Misjuns (LV) ja Anna Veismane (LV).
Teoseid esitavad Baltikumi silmapaistvamad ansamblid ja orkestrikoosseisud: Eesti Elektroonilise Muusika Seltsi Ansambel (EE), Tallinna Uue Muusika Ansambel (EE), Synaesthesis (LT), Leedu Sümfooniline Puhkpilliorkester (LT), Klaipėda Kammerorkester (LT), Kaunase Linna Sümfooniaorkester (LT), Läti Raadio Koor (LV), löökpillimängijate duo Juris Āzers ja Guntars Freibergs (LV) ning külalisansambel NAMES (AT).
Avakontserdi “Vibrations” annab Eesti Elektroonilise Muusika Seltsi Ansambel (EMA) põnevas Drobė tehases 6. novembril algusega kell 16. Ansambli koosseisus on kuus muusikut – Doris Hallmägi, Ekke Västrik, Mihkel Tomberg, Taavi Kerikmäe, Tarmo Johannes ja Theodore Lee Parker. EMA kava on äärmiselt mitmekülgne. Ettekandele tuleb märkimisimväärselt varane elektrooniline kammermuusika: Udo Kasemetsa 1977. aastal Kanada Elektroonilise Muusika Ansamblile (Canadian Electronic Ensemble) kirjutatud teos “David; David; Larry; James”, originaalse mehaanilise partituuriga low-tech vahendeid kasutav Áki Frostasoni teos “U6 – Accross the Wall”, ansambli püsirepertuaari kinnistunud Doris Hallmägi “Majakas” ning värsked teosed Malle Maltiselt (teine ettekanne) ning Alise Rancānelt. EMA-l on eriti hea meel koostöö üle Läti kolleegidega. Alise Rancāne veebi kaudu EMA residentuuris. Seniks valminud teosele “Five Subjects” järgneb veel teine, mille esiettekanne on planeeritud Eesti Muusika Päevadeks aprillis 2023.
Teisel festivali päeval, 7. novembril kell 18 astub Kaunase Riikliku Filharmoonia lavale Tallinna Uue Muusika Ansambel (TUMA) koosseisuga Karolina Leedo (flööt), Chiara Percivati (klarnet), Toomas Hendrik Ellervee (viiul), Talvi Nurgamaa (vioola), Paul-Gunnar Loorand (tšello), Talvi Hunt (klaver) ning kunstiline juht ja dirigent Arash Yazdani. Ettekandele tuleb Märt-Matis Lille uudisteos. Ansambli sõnul on Lille teoses tunda uusi loomingulisi suundi. Esmaettekandele tuleb ka Elis Halliku emotsionaalne ja hingekriipiv teos “Like a Swan”, mille kirjutamist on mõjutanud Ukraina sõja muserdavad meeleolud. Lisaks Soome helilooja Sami Klemola elektroonikale ja ansamblile kirjutatud teos “Canvas IIb” ning akustilistele pillidele loodud teosed heliloojatelt Santa Bušs (LV) ja Justina Repečkaitė (LT).
Marianna Liigi võimas orkestriteos “Kurzschluss” (2019) tuleb ettekandele 12. novembril kell 17 Kaunase Riiklikus Filharmoonias. Kontserdi “Contemplations” kava esitab Kaunase Linna Sümfooniaorkester ja dirigent Imantas Jonas Marijus Šimkus. Ettekandele tulevad ka Giedrius Kuprevičiuse (LT), Marius Baranauskase (LT), Linda Leimane (LV) teosed.
16. novembril esitab samas kontserdisaalis Klaipėda Kammerorkester Maria Kõrvitsa teose “Darkness and Deeper Dark” (2019), Ričardas Kabelise (LT) uudisteose ning Läti heliloojate Oskars Herliņši ja Pēteris Vasksi loomingut.
Festivali lõppkontserdil 19. novembril kell 16 kannab kahe eesti helilooja teosed ette kõrgelt hinnatud Läti Raadio Koor, Arvo Pärdi “Deer’s Cry” ning Toivo Tulevi “Tanto gentille”. Lisaks on kontserdi “Sensus” kavas Leedu helilooja Žibuoklė Martinaitytė maailmaesiettekanne ning Justė Janulytė (LT), Rytis Mažulis (LT) ning Läti heliloojate Mārtiņš Viļumsi ning Krists Auznieksi teosed. Kontsert toimub 1497. aastal avatud Kaunase Püha Jüri kirikus. Sissepääs kontserdile on tasuta.
Klassikaraadio teeb Kaunasest otseülekanded kuupäevadel 7.11, 12.11 ja 19.11 ning hiljem jõuavad eetrisse ka 11., 15., 16., ja 17. novembri kontserdid.
Festivali peakorraldaja on Balti Nüüdismuusika Võrgustik (BCMN), mis loodi Eesti, Läti ja Leedu Heliloojate Liitude ühisel jõul aastal 2019. Järgmine festival toimub Lätis kuupäevadel 18.-31.03.2023.
Festivali programm: https://balticmusicdays.eu/