Erinevate kunstivormide sidumise poolest on tänavuse Balti ja Eesti Muusika Päevade üks haaravamaid ettevõtmisi 30. aprilli hilisõhtul Tartus Eesti Rahva Muuseumis toimuv suursündmus “Volbiröö omailm”.
Volbriöine salapära ja näitusealade mitmekesisus põimitakse värske muusika ning tegevuskunsti koostoimel läbilavastatud elamuseks. Külastaja kohtub järgemööda Eesti Elektroonilise Muusika Seltsi Ansambli (EMA) esituses kuue elektroonilise uudisteosega. Esimest korda jõuavad publiku ette järgmised teosed: Margo Kõlari “Hunti jooksmas”, Paul Beaudoini “Dhvani”, Doris Hallmägi “Yakamoz”, Jakob Juhkami “Väike öömuusika”, Matis Leima “Mirror Maze Mind” ja Markus Robami “Clockworks”.
Lisaks saavad kuulajad osa Sami Klemola modulaarsüntesaatori omapärasest kõlailmast ning Repoo Ensemble’i ja Andrus Kallastu kollektiivloominguna sündinud sürrealistlikust mousikē-etendusest “Keemiseni viidud ajapudru”. Mastaapse hilisõhtuse aktsiooni seob kokku Al Paldroki ja rühmituse Non Grata tegevuskunst. Põnev sündmus saab olema ruumiliselt liikuv ja mitmekesine, hõlmates nii esemetest ja lugudest küllastunud näitusealasid kui ka silla-ala avarusi.
Al Paldrok (alias Anonymous Boh) on oma ülemaailmsete tuuride, performance’ite, näituste ja publikatsioonidega poolest üks nõutum kunstnikuisiksus Eestis. 1998. aastal asutasid Al Paldrok ja Reiu Tüür õppeasutuse Academia Non Grata, mille iseloomulikeks joonteks oli kultuurivaldkondade süntees, universaalsete kunstnikuisiksuste väljakujundamine ja ebastandardsed õpetusmeetodid. Neist ideaalidest on kuju saanud ka kunstirühmitus Non Grata.
Eesti Elektroonilise Muusika Seltsi Ansambel (EMA) on elektroonilise kammermuusika mängimisele pühendunud kuuik. EMA puhul hinnatakse nende äärmist paindlikkust ja musikaalsust, mida elektroonilise muusika puhul on muidu kerge nuppude ja liugurite vahele ära kaotada. Kuna sellisele koosseisule repertuaar praktiliselt puudub, on EMA aastate jooksul tellinud ning ette kandnud üle 20 uudisteose.
Sami Klemola (s 1973) on mitmetahuline ja julge helilooja, kelle loomingus on tavapäraste kompositsioonide kõrval ka sound art’i teoseid ja installatsioone; ühtlasi on ta Soome ainsa elektroakustilise ansambli defunensemble asutaja ja juht.
Repoo Ensemble on kontseptuaalse muusikateatri ansambel, mille koosseisu kuulub heliloojaid, kunstnikke, kirjanikke ja interpreete eri loomevaldkondadest ja maadelt. Repoo Ensemble’i nimesse on teatraalsus sisse kirjutatud. Ansambli tegevust korraldab Pärnu Ooper ja selle kunstiline juht on Andrus Kallastu.
Balti ja Eesti Muusika Päevad on Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi sündmus ja toimub 26. aprillist 5. maini Tartus. Tänavuse festivali teemaks on “Omailm”, festivali kunstilised juhid on Märt-Matis Lill, Helena Tulve ja Timo Steiner.
Balti ja Eesti Muusika Päevade programm on avalik festivali kodulehel:eestimuusikapaevad.ee. Pileteid saab osta Piletilevis, festivalipassid on müügil Fientas.